ZdG scrie că Natalia Gavriliță va propune un Executiv format din 13 ministere în loc de 9, cu Sergiu Prodan la Cultură (regizor), Anatolie Topală la Educație, Gheorghe Panfil la Agricultură (pot surveni modificări), Ana Revenco la MAI și Nicu Popescu la externe. La Justiție rămâne Litvinenco, Nemerenco la Sănătate, Cantaragiu la Mediu, iar Kulminski ar trebui să fie numit vicepremier pe reintegrare