Din aceeași ediție
Moldova este în așteptarea unui nou Guvern. Chișinăul bubuie cu informații neoficiale despre cine ar putea să se regăsească îm garnitura guvernamentală. Nu există vreo informație clară în acest sens, pentru că este ținută în secret de PAS, dar senzația mea este vom vedea cea mai mare parte a persoanelor din Guvernul Gavriliță, propus în iarnă de Maia Sandu (dar care a fost respins de majoritatea PSRM-PP Șor)
Cât privește garnitura guvernamentală, sunt vehiculate mai multe nume:
Prim-ministru - Natalia Gavriliță
Revenco - MAI
Chirilă, Popșoi sau Kulminski - MAEIE
Litvinenco - Ministerul Justiției
Spînu - Ministerul Economiei
Nemerenco - Ministerul Sănătății
Machedon - Tehnologia Informației
Unele surse spun că se încearcă cooptarea în echipă a lui Ion Sturza, dacă nu în echipa guvernamentală, atunci pe alte domenii care țin de investiții și economie
‼️ Informația nu e oficială și nu e definitivă, sunt doar discuții din pregătiri. Deci, vă rog să o tratați ca atare. Cert este că cca 50% dintre persoanele de mai sus - se vor regăsi în funcții de conducere în noul Executiv.