Presa publică ordonanța de recunoaștere în calitate de bănuit a lui Dorin Damir. Vizează perioada anilor 2017 – 2019, când Damir ar fi fost angajat fictiv în calitate de „ofițer superior sub acoperire” în cadrul secției nr.1„K” a Direcției nr.5 a Inspectoratului Național Investigații. Secția repectivă era condusă în acel moment de Ion Cojocaru, iar Valeriu Cojocaru era șeful Direcției nr.5. Damir s-ar fi folosit de influența pe care o avea și s-a angajat fictiv, aducând statului un prejudiciu de cca 8000 Euro, prin salariul pe care l-a încasat. (...) Renato Usatîi spune că reținerea celor 3 e de fapt o răzbunare a lui Dodon în adresa lui Valeriu Cojocaru, care nu s-ar fi ținut de cuvând: __Să treacă mai mulți primari și consilierii din Glodeni la PSRM.__ __Și pentru că n-a făcut asta, ei i-au reținut pe toți implicați în proces - și pe Cojocaru care a făcut actele din 2017, de angajări fictive, și pe Damir.__