Blocul Comuniștilor și Socialiștilor a organizat azi o manifestație în centrul Capitalei. Bd. central a fost închis preț de câteva ore, timp în care PCRM și PSRM au merg în marș într-o acțiune de mobilizare a electoratului înainte de alegerile din 11 iulie. La eveniment au participat toți fruntașii celor 2 partide, inclusiv Voronin și Dodon
Igor Dodon a declarat în cadrul evenimentului că blocul intenționează să-și apere victoria după 11 iulie, sugerând că ar putea scoate oamenii la protest.