Guvernele din Uniunea Europeană au convenit miercuri, 30 iunie, să adauge Moldova și alte zece țări pe lista statelor din care vor fi permise călătoriile neesențiale, transmite Reuters. Astfel, cetățenii moldoveni vor putea călători în scopuri turistice în țările europene, fapt care nu era posibil anterior din cauza restricțiilor impuse pe timp de pandemie. Schimbarea urmează să intre în vigoare în zilele următoare