Filip spune că unul din primarii care au părăsit azi PDM ar fi fost amenințat de Nichiforciuc: Îl înțeleg pe Nichiforciuc, că este toxic, că nu trebuiește nimănui și nu vrea să-l ia nimeni pe listă, inclusiv cei de la PSRM care i-au promis acest lucru și încearcă, dacă nu mai poate face nimic
Reacția lui Nichiforciuc: Plecările din partid sunt motivate de incapacitatea lui Pavel Filip de a conduce formațiunea.