SCHEMA de la METALFEROS. Ex-directorul Metalferos dezvăluie cum compania a ajuns sub controlul lui Plahotniuc: „Mi s-a dat de înțeles să plec din RM: După alegerile parlamentare din 2005 s-a început o etapă absolut neclară. Vânzările au inceput să fie ascunse. Au apărut conflicte că livram ferul dar banii nu veaneau, banii rămâneau la compania lui Vladimir Andronachi. În acea perioadă deja 70% din banii întreprinderii ajungeau la companiile lui Plahotniuc (...) După 2009, știu că Plahotniuc cerea câte 100 de dolari de tonă să rămână la partid. Și dacă se transportau câte 180 mii de tone, 18 milioane ajungeau anual la PDM. Vreau să menționez că atunci când Plahotniuc a devenit „stăpânul” statului, profitul întreprinderii a crescut. Din 100%, doar 15 rămâneau la „Metalferos” și constituiau dividentele acționarilor”