Stoianoglo: Săptămâna viitoare, BNM va da în judecată Gazprombank pentru încasarea a 100 de mil. de dolari. „Un alt dosar penal pe faptul sustragerii prin delapidare din fondul corespondent Banca de Economii din Gazprombank, Federația Rusă, a 100 de milioane de dolari, cu utilizarea a șapte ordine swift falsificate. La 11 martie 2021, cauza penală de învinuire al fostului președinte interimar de la BEM a fost transmisă în judecată. În afara de aceasta, săptămâna viitoare BNM va expedia în instanța de judecată cererea de chemare pentru încasarea de la Gazprombank a 100 de milioane de dolari”, a declarat Stoianoglo