Din aceeași ediție
A doua zi, pe 13 iunie, când în Moldova această zi este marcată oficial, președinta Maia Sandu alături de premierul interimar, Aureliu Ciocoi, au depus flori la Monumentul Deportaților şi Deținuților Politici. Declarație Maia Sandu: "__Sunt 80 de ani de când zeci de mii de oameni au fost scoși în toiul nopții din case, au fost deposedați de averea agonisită cinstit, au fost batjocoriți si, fără vreun proces de judecată, fără drept la apărare, au fost duși, în condiții inumane, departe de casă__"
Ce păreri aveți despre mesajele lansate din tabăra unionistă?