Sergiu Tofilat, reprezentant al Partidului Schimbării a organizat o conferință de presă azi, declarând că în perioada mai - decembrie 2008, consumatorii de energie electrică din Moldova au fost prejudiciați cu 14.5 mln de dolari SUA. O firmă căpușă ar fi strâns toți banii, care într-un final ar fi ajuns la un offshore controlat de Plahotniuc. Tofilat i-a acuzat de implicare în acest proces și pe liderii socialiștili