Liderii UE, spionați de agenția specială a SUA prin intermediul serviciilor speciale daneze. O investigație arată că agenţia americană pentru Securitate Naţională (NSA) s-a conectat la cablurile de telecomunicaţii daneze pentru a spiona responsabili de prim-plan şi oficiali cu rang înalt din Germania, Suedia, Norvegia şi Franţa. Pentru a face acest lucru, NSA a beneficiat de colaborarea serviciilor daneze de informaţii militare (FE), în virtutea unor acorduri încheiate. Acțiunea de spionaj s-ar fi desfășurat între anii 2012 și 2014