Exces de zel din partea ucrainenilor și umilirea SIS. Pomenindu-se în situația când au toată informația despre Nicolae Ceaus, cu gir din partea administrației prezidențiale ucrainene de a-l aduce cât mai repede în în Ucraina și a-l judeca, pentru a-l compromite pe Porosenko, serviciile ucrainene dau buzna în Moldova, sub ochii agenților SIS, care țineau pulsul pe activitățle lui Ceaus - și îl răpesc. Mai multe surse, atât ucrainene, cât și moldovenești, care au publicat insider-uri în această perioadă, spun că această operațiune a însemnat o umilire a SIS, iar gestul ucrainenilor - de neacceptat între servicii (care mai și colaborează pe unele aspecte). E foate probabil că Zelenski nu a înțeles/n-a fost informat până la urmă despre cum se va derula operațiunea (ori a fost dus în eroare intenționat). Volens nolens, oamenii săi au pus în situație foarte multe persoane de la Chișinău
Maia Sandu, pusă și ea în situație
Astfel, cu foarte mare probabilitate că n-a participat în vreun fel la ce se întâmplase, președinția Moldovei doar a fost pusă în fața faptului împlinit - a fost informată de SIS (așa cum se întâmplă în fiecare dimineață la ora 08.00) despre cum ucrainenii au apucat taurul de coarne, deși li se promisese că vor fi făcute toate demersurile pentru ca Nicolae Ceaus să revină LEGAL înapoi în Ucraina, și au acționat de capul lor creându-și singuri o situație greu de gestionat.
Vladimir Zelenski ajunge și el într-o situație complicată
Simținându-se batjocorit, SIS-ul încearcă să reacționeze pe măsură, punând presiuni pe ucraineni pe toate canalele posibile. Întâmplător sau ba 😀 în presă ajunge cu lux de amănunte absolut toată informația despre agenții ucraineni care au participat la operațiunea de răpire a lui Ceas din Chișinău. Un fel de răspuns între servicii.