Cumpărătorii anonimi. Între timp s-a aflat că atunci când prețul BTC se prăbușește, unele portmoneee fac cumpărături de milioane de dolari. Aseară, la prețul de cca 46K - s-au cumpărat cca 10 000 BTC, iar ulterior au fost scoși de pe CoinBase, cea mai mare bursă americană de crypto. În astfel de condiții, nu este exclus în următoarele luni să vedem o nouă explozie a prețului monedei.

Pirueta fondatorului Ethereum. O serie de memcoin-uri, precum Doge, au fost lansate în ultima perioadă. Este și cazul SHIB. Autorii au trimis în contul public al co-fondatorului Ethereum, Vitalik Buterin, o sumă mare de Shib (cca 50% din supply) în ideea că aceștia vor rămâne blocați acolo, iar aceștia vor fi considerați burned. Buterin n-a stat pe gânduri: A vândut tooate monezile SHIB în schimbul Ethereum (cca $1 mlrd), iar banii i-a donat unor organizații caritabile din India. Evident, prețul memcoin-ului s-a prăbușit în ultimele zile.

Îngrjorări. Tether (Moneda USDT cu care se fac majoritatea tranzacțiilor crypto) ține doar 3.9% din valoarea stablecoinului său în valută. Restul sunt depozitați în hârtii de valoare, depozite, etc.