Se poate circula liber în Transnistria până pe 1 iunie. Trecerea prin așa-numitele puncte de control transnistrene va fi permisă fără necesitatea respectării procedurilor și restricțiilor aplicate până la finele lunii aprilie și în lipsa coordonărilor preventive cu „centrele de criză” locale