După câteva zile, consilierul local Andrei Năstase apără pe Facebook decizia consilierilor DA de a vota alături de PSRM, PUN și PD în Consiliul Municipal: __Aceste puține dar importante proiecte de dezvoltare a capitalei, inclusiv cu investiții străine, în beneficiul oamenilor, al bugetului municipal și public au fost votate cu o majoritate largă de voturi ale consilierilor Platformei DA, Partidului Unității Naționale, Partidului Democrat și PSRM, iar cei care au fost împotrivă și au făcut mizeria erau populiștii secondați de partidul lui Șor. Presa liberă de ce tace adevărul? De ce poziția oficială, netrunchiată a consilierilor noștri nu e dată la TV. De ce tac deontologii și nu condamnă atacul în haită?__