Se interzice întreprinderilor prestatoare de servicii publice să sisteze prin deconectarea locurilor de consum sau să aplice penalități pentru consumatorii casnici care au facturi restante pentru energie electrică, termică, apă, potabilă (cu câteva excepții periculoase pentru om)