Ministerul de Externe, comentariu pe LUNG despre Acordul cu România care nu a fost reînnoit: Moldova a făcut toți pașii necesari. Din păcate, partea română a respins propriul proiect prezentat în decembrie 2018, a refuzat orice discuții sau negocieri pe textul de compromis propus în februarie 2021 de partea moldovenească și a insistat pe semnarea Protocolului exclusiv în forma prezentată de România în noiembrie 2020