Moarte subită. Ministerul Sănătății: N-are legătură cu vaccinul. Un bărbat de 69 de ani din Hâncești a decedat a 2-a zi după ce a fost vaccinat antiCOVID19. Medicii din localitate aveau niște doze libere și l-au invitat să se vaccineze pentru a nu pierde serul. Ministerul Sănătății dă asigurări că nu vaccinul este cauza decesului. Conform documentației medicale de la asistența medicală primară, pacientul se afla la evidența medicului de familie cu hipertensiune arterială și administra regulat preparate hipertensive