Fostul premier Ion Chicu spune că la începutul lunii decembrie 2020 discuta cu Maia Sandu prin intermediul unui ambasador. Presupun că se referă la cel american: A venit acel ambasador și mi-a spus demisia, acum, în câteva ore. Am zis pofta-n cui, întâi am reușit să aprobăm legile bugetului în Parlament și apoi am decis să demisionez