Dodon: __Considerăm că e nejustificat să așteptăm sfârșitul lunii martie. După 23 martie nu se întâmplă nimic. Constituția nu se schimbă după 23. Un eventual decret de dizolvare a Parlamentului în actualele condiții reprezintă o gravă uzurpare a puterii de către președinte. Nimeni nu va putea organiza alegeri în baza unui astfel de decret. Considerăm că actuala criză politică poate fi rezolvată doar prin dialog. Suntem gata să avem dialog și cu președintele țării.__