Igor Dodon o compară pe Maia Sandu cu naziștii după decizia președintelui de a aștepta data de 23 martie: __Este o tentativă de uzurpare a puterii de stat. Cum poți să sumbinezi tot absolut? Orice fuhrer a început activitatea prin subminarea constituției. (...) Mă întreb de ce tac ambasadorii UE acum? Acum când liubimcika voastră procedează așa ați pus capul în nisip? Ați luat apă în gură?__