Din aceeași ediție
Sandu a mai dat de înțeles că nu va desemna candidatura acestei majorități parlamentare (oricare ar fi ea) și pornește la o luptă fără întoarcere: ori la Anticipate, ori la Referendum (__de demitere a președintelui inițiat de majoritate pentru că a ieșit din limitele constituționale__)
Principalele declarații făcute de președinte:
Am luat act de decizia CC. Într-o situație de normalitate, ar fi de înțeles. Situația de azi seamănă mult cu cea de la sfârșitul lui 2015, atunci când oligarhul Plahotniuc și-a încropit o majoritate parlamentară de buzunar. După ce președintele Timofti a fost impus să desemneze candidatura acelei majorități - am văzut că statul a fost capturat. S-au folosit instituțiile statului pentru scheme de corupție, anulare de alegeri, a urmat izolare internațională, etc. Au fost necesari ani de luptă pentru decapitarea acelui regim. Dar dezoligarhizarea nu s-a produs, pentru că acel Parlament e încă activ
Eu nu-i cred pe acești oameni care spun că vor să salveze țara. Dacă voiau asta cu adevărat - ar fi alocat bani în bugetul de stat pentru cumpărarea vaccinului antiCOVID19. E vorba de bugetul votat de PSRM și P. Șor.
În acest Parlament nu există 51 de deputați care să susțină lupta împotriva corupției.
Totul are o limită. Iar Moldova are nevoie de un nou Parlament, de un Guvern de profesioniști, susținut pe termen lung, nu de conjunctură. Oamenii știu că există o singură soluție - alegerile anticipate
Eu le-am promis oamenilor că vom face ordine. Pentru asta am obținut voturile. Nu am să stau să mă uit cum frăția penalilor semnează alianțe pentru păstrarea fotoliilor și intereselor. Nu avem dreptul să permitem recapturarea instituțiilor statului. Ori la alegeri Anticipate, ori la Referendum. Vă mulțumesc.