Din aceeași ediție
Gavriliță nu se grăbește: Vom discuta cu colegii, atât cu cei din PAS, cât și cu colegii din Guvernul propus. Vom discuta care sunt pașii de mai departe. Atunci când va fi cazul, vom veni în Parlament. Nu ne vom grăbi. Amintesc că, începând de ieri, se numără 45 de zile, iar dacă un nou Executiv nu este învestit - Maia Sandu poate dizolva Parlamentul
Oazu Nantoi a depus o sesizare la Curtea Constituțională în care îi cere să-și revadă interpretarea Constituției cu privire la majoritatea parlamentară și echilibrul dintre Parlament vs președinție: __Președintele nu mai e ales de Parlament ca în 2015, ci de popor
🎧 PSRM ar fi încercat o nouă coaliție cu PD ieri. Un deputat PD a deschis parantezele și a spus că reprezentanții PSRM au promis democraților că dacă vor semna pentru susținerea Marianei Durleșteanu la șefia Guvernului, atunci semnăturile celor din Partidul „Șor”, dar și ale independenților Vladimir Andronache, Eugeniu Nichiforciuc și Alexandru Oleinic vor fi excluse.