Situația delicată a premierului desemnat Natalia Gavriliță și opțiunile proaste din care trebuie să aleagă. Stupidă, totuși, situația în care se regăsește premierul desemnat. Informațiile vehiculate pe holurile Parlamentului spun că aceasta este în plină formare a listei Cabinetului de miniștri și discută cu diferite persoane, dar și grupuri de business despre candidați, dar și despre un program de guvernare
Totuși, aceasta este pusă într-o situație incomodă din mai multe motive:
1️⃣ Pe de o parte, Gavriliță trebuie să vină în Parlament cu o listă de miniștri cel puțin decentă (cu care să poata lucra și produce rezultate), pe de alta - partidul din care provine (PAS), dar și asociatul pro-european (DA) au anunțat din start că nu o vor susține.
2️⃣ Premierul desemnat trebuie să convingă mai multe persoane să vină cu ea în Guvern, cu risc mare să nu fie votat.
3️⃣ Există mari șanse ca, un Cabinet propus de Natalia Gavriliță să fie totuși învestit cu voturile PSRM și P. Șor / Pentru Moldova, grupări politice pe care tot ea și formațiunea din care vine le-a acuzat de corupție, surse de finanțare obscure, etc. Cum se va simți premierul având mandat din partea acestor deputați? Nu e greu de ghicit. Iar pe lângă toate, dacă acest scenariu este validat - noul premier va trebui să gestioneze efectele unei crize pandemice și economice dure, dar care să nu dăuneze ratingului președintelui și PAS - o sarcină greu de realizat.
Zvonurile spun că deputații de dreapta caută și soluții jurico-politice pentru a evita această posibilă "umilință politică"
Cert este un singur lucru: N-aș vrea să mă aflu în locul Nataliei Gavriliță, care, la prima vedere - are de ales din mai multe soluții nu tocmai bune
Voi ce spuneți?