Consiliul Național al Monumentelor, componența căruia a fost schimbată recent de ministra Culturii, a autorizat construcția unui complex, format din 2 blocuri de locuit și un business centru de 21 de etaje, în regiunea Circului din capitală. Felicitări, chișinăuieni, New York-ul va deveni curând istorie 😂

Primarul Ion Ceban a declarat că e dezamăgit și că cerut ca Iurie Povar să fie demis, care recent a fost angajat în calitate de consilier în domeniul arhitecturii și urbanism în Cabinetul primarului general. Ceban a mai spus că nu va permite ridicarea acelei construcții cât va fi edil.