LIVE Marți, 23 iunie 2026
Buletin de știri · Moldova & Lume

Redacția

Cele mai importante știri, oră de oră
← Înapoi la știri
⏰

Documentele publicate de Șor. După emisiunea de aseară la TV8, Șor a publicat pe facebook mai multe acte, despre care spune că arată că niciun leu oferit în calitate de ajutor de la stat nu a ajuns pe conturile Băncii de Economii a Moldovei, Băncii Sociale și Unibank, până la instituirea administrației speciale a instituțiilor financiare de către Banca Națională. Sursa a publicat și scrisoarea administratorului special al BEM, din 27 noiembrie 2014, cu solicitarea de a fi acordați bani. Șor anexează și raportul BNM, unde este indicat că acordul de creditare a fost încheiat în data de 30 noiembrie 2014, în timp ce el ar fi fost înlăturat din funcția de președinte al Consiliului de administrație al BEM în 27 noiembrie 2014

29 ianuarie 2021, 16:48 · sursa: facebook.com ↗ Sursă originală
Din aceeași ediție
🕹

Șor spune că gestionarea frauduloasă a banilor s-ar fi făcut de funcționarii Băncii Naționale a Moldovei și ai Comitetului pentru stabilitate financiară, care au decis să-i repartizeze deponenților BEM

29 ianuarie 2021, 16:48
🔗 Link
💡

Mai mult, acesta scrie că a fost tras pe sfoară de politicieni, publicând și sentința din 2017 a primei instanțe, care a statuat că nu "__a beneficiat de acele credite și în care se spune că procurorii nu au adus probe concludente că eu mi-aș fi însușit mijloace financiare creditate__": "Nu știu unde s-au dus banii din garanția de stat, eu nu controlam acest proces. Asta controla Banca Națională, Ministerul Finanțelor și toată banda de hoți, care m-a tras pe sfoară. Miliardul a fost furat de demnitarii care l-au acordat BEM”, a adăugat ex-primarul de Orhei, care e este dat în căutare internațională și se presupune că se află în Israel

29 ianuarie 2021, 16:48
sursa: facebook.com ↗ Sursă 🔗 Link
Redacția
Despre Contact Confidențialitate RSS
© 2026 Redacția · Știrile aparțin surselor originale