Neclaritățile dosarului Energoalians. În timp ce ministrul Justiției Fadei Nagaceschi spune că Moldova a câștigat dosarul EnergoAlians, în decizia publicată în SUA se spune că pretențiile financiare de cca $60mln țara noastră oricum trebuie să le plătească. Rămâne de clarificat un subiect: În lei sau în dolari SUA, din motiv că, cursul valutar a fluctuat, iar diferența poate fi de zeci de %. Amintesc, Nagaceschi a fost unul dintre apărătorii companiei Energoalians la CEDO, cerând onorariu de 1mln de Euro