Din aceeași ediție
Maia Sandu va cere o expertiză din partea UE privind impactul extinderii complexului hidroenergetic nistrean: „Am exprimat îngrijorarea noastră în raport cu situația râului Nistru, inclusiv legată de complexul hidroenergetic nistrean. Am reiterat propunerea de a solicita Uniunii Europene să facă evaluarea impactului de mediu"
Fostul ministru al Mediului, Valeriu Munteanu, pune punctul pe i și explică ce fac ucrainenii: Problemele fluviului Nistru în relațiile bilaterale moldo-ucrainene sunt stufoase și devin din an în an și mai complexe, dar aspectul cel mai grav și care nu suferă amânare este debitul de apă, controlat de ucraineni, în aval de Nodul Hidroenergetic de la Novodnestrovsk, ori Republica Moldova acuză de mai mulți ani, pe bună dreptate Ucraina că eliberează după Novodnestrovsk foarte puțină apă, fapt ce distruge ecosistemul fluviului Nistru și pune în pericol aprovizionarea cu apă de calitate a Chișinăului
Fără mediere europeană nu vom reuși să urnim carul din loc și nu vom obține de la ucraineni nici o vadră de apă în plus.
Ucraina invocă, războiul cu Federația Rusă din estul țării și în mod implicit necesitatea asigurării independenței energetice, iar după ce camerele de luat vederi pleacă și dialogul devine mai “concret” înțelegi că în joc sunt sute de milioane de dolari.