Din aceeași ediție
Maia Sandu și Vladimir Zelenski au adoptat o declarație comună, privind cooperarea regională. Cel mai mult s-a pus accent pe aderarea la inițiativa celor 3 Mări (Baltică-Adriatică-Marea Neagră). Cel mai probabil se dorește conectarea mai solidă cu țările din Europa Centrală și de Est. În cadrul comunicatului oficial al președinției se menționează că "cei 2 președinți au mai vorbit despre necesitatea de a diversifica sursele de energie; aprovizionarea cu apă a localităților de pe ambele maluri ale râului Nistru ca prioritate comună"
Azi în timpul zilei, o sursă media despre care se spune că e afiliată PSRM, a scris așa: "__Maia Sandu susține proiectul Ucrainei, care duce la secarea râului Nistru__"
Ulterior, a apărut în spațiul public și Ion Chicu care a distribuit acest titlu: __"Când eram în Guvern partea moldavă a insistat pe o poziție clară - nici o construcție de hidrocentrală pe Nistru, pînă nu este finalizată expertiza ecologică a proiectului. Suplimentar, extinderea nodului hidroenergetic de la Novodnestrovsc presupune cedări teritoriale (iar) din partea Republicii Moldova. Sper foarte mult, că delegația noastră aflată azi la Kiev n-a promis să cedeze teritoriu"
🔘 O replică la subiect a avut și deputatul PAS, S. Litvinenco: Socialiștii au început a promova fake-uri cu nemiluita. Și încă toți odată – trolii lui Plahotniuc (acum ai PSRM), site-urile lui Plahotniuc (acum ai PSRM), televiziunile PSRM etc. Evident că este o ”tema pentru acasă” pregătită din timp.