Din aceeași ediție
Maia Sandu, sesizare la Curtea Constituțională: Are președintele sau premierul interimar voie să facă remanieri dacă Guvernul e demisionar?
Maia Sandu a sesizat Curtea Constituțională, în care cere ca instituția să se expună pe 2 subiecte: 1️⃣ Dacă ea sau premierul interimar poate face remanieri în Executivul demisionar?
2️⃣ Declararea neconstituțională a legii care prevede că președintele e obligat să numească un premier interimar exclusiv din rândul vechiului Cabinet de miniștri (acum acesta e A. Ciocoi, care este și ministru de externe).
Totodată, sursa a cerut declararea drept neconstituțională a mai multor prevederi din Legea cu privire la Guvern care țin, în special, de desemnarea miniștrilor în exercițiu exclusiv din rândul membrilor Guvernului demisionar, în condițiile în care așa ceva nu este prevăzut de Constituție și, totodată, acest lucru putând crea disfuncționalități și mai mari în gestionarea instituțiilor
Guvernul, chiar și demisionar, trebuie să poată asigura administrarea țării, până la numirea următorului guvern. Aceasta înseamnă posibilitatea de a efectua remanieri, de a elibera și numi demnitari și funcționari publici în anumite condiții, de a accesa fonduri în anumite limite constituționale.__