Gambitul socialiștilor
EXPLICAȚIE - ce va urma. Un accent important pe care vreau să-l menționez separat, după anunțul de azi al premierului Chicu și declarațiile lui Igor Dodon
Reieșind din cele 2 scenarii propuse de Igor Dodon azi, există o foarte mare probabilitate, că noul președinte ales Maia Sandu va fi pus în situația să-și înceapă mandatul cu gestionarea unei crize de proporții:
1️⃣ Varianta 1: Învestirea unui Guvern de tranziție care va trebui să administreze o criză de proporții, DAR fără majoritate în Parlament.
2️⃣ Varianta 2: Eșuarea învestirii unui nou Executiv, ceea ce înseamnă menținerea actualilor miniștri (fără secretari de stat, demiși ieri), cu marjă de manevră minimă, dar cu organizarea alegerilor parlamentare anticipate în primăvară.
Update:
3️⃣ Varianta 3: Maia Sandu e obligată să desemneze un premier interimar, dacă Chicu anunță că nu poate exercita interimatul de premier. Constituția prevede că
În cazul imposibilităţii Prim-ministrului de a-şi exercita atribuţiile sau în cazul decesului acestuia, Preşedintele Republicii Moldova va desemna un alt membru al Guvernului ca Prim-ministru interimar pînă la formarea noului Guvern.
În loc de concluzie: În toate situațiile socialiștii își propun să se distanțeze de actul guvernării în următoarea jumătate de an, tactică prin care își pun speranța că vor recâștiga teren la anticipate, pe fundalul unei crize grave, generată, după cum vor spune ei - de partide de dreapta.
__Prieteni, dacă apreciați acest canal de știri, accentele care le pun, viteza de publicare, vă invit să susțineți existența acestei platforme de informare:
👉 Susține pe dumitruciorici.com
#Explainer