Recalculată, aceeași sumă de valută, la rata oficială de schimb la data de 31 Decembrie 2019, care era 17.20 - suma constituia 2,66 miliarde lei lei. În așa fel, devalorizând leul moldovenesc în timpul verii trecute, BNM ar fi cheltuit (poate fi citit și ca: a micșorat profitul instituției) cu aproximativ 136.57 mln lei. Dacă luăm în calcul rata medie de schimb pentru anul 2019 - 17.5 lei pentru $1, reiese o diferență mică. Mai exact - 91.49 mln lei. Luând în calcul faptul că legea a fost modificată în 2019, iar jumătate din profitul BNM se transferă în bugetul de stat, acesta ar fi înregistrat un venit ratat (sumă neîncasată) cu o valoare estimată între 45 și 68 de mln de lei. Întrebați-vă acum de ce a avut loc fluctuația de curs vara trecută.__ Cine e expert în financiar-bancar aici și cunoaște mai multe detalii?