Din aceeași ediție
Demisie la SIS. Artur Gumeniuc, director adjunct al SIS, eliberat din funcție. Informația se cunoștea încă din luna noiembrie
Natan Garștea, consilier al Guvernatorului BNM, a explicat într-un limbaj simplu ce înseamnă pentru economia țării "anularea legii miliardului". E mai lungă postarea, dar va clarifica mai multe aspecte. Aici pe scurt: __BNM se pomenește cu o gaură enormă în bilanțul său. Aceasta, să zicem delicat, va afecta încrederea tuturor străinilor pentru leul moldovenesc. Nu mă apuc de prorociri despre alte urmări, voi spune doar că asta nu este deloc bine.2. Ulterior, Guvernul urmează să acopere gaura respectivă, și o va face fix cum era făcut și acum - va emite valori mobiliare de Stat, pe suma pierderilor BNM, care vor fi transmise Băncii Naționale. Doar că ele vor fi emise la dobânzile de piață (acum dobânda e de cca. 6%, dar mi-i interesant cât va deveni rata imediat după aprobarea acestei legi)
🚦"Miliardul îl vor întoarce tot cetățenii". Sergiu TOFILAT o spune deschis: Potrivit legii BNM, Ministerul Finanțelor va emite alte obligații de stat să acopere gaura din capitalul BNM, iar aceste obligații vor fi achitate tot din bugetul de stat. Nu încercați să ungeți ochii lumii și să ne considerați de proști.