Cel mai mare critic al meu, TATA, mi-a atras atenția că neglijez prea mult politica externă. Așadar, îmi repar greșeala 😀 În iulie, Uniunea Europeană a agreat un plan de ajutorare financiară a țărilor membre de cca 2 trilioane de Euro, în contextul crizei de COVID19. Accesarea banilor a fost condiționată de respectarea unor condiții clare: respectarea statului de drept, renunțarea la subminarea mass-media și a puterii judecătorești - principii pe care Ungaria și Polonia le încalcă frecvent în ultimii ani. Evident, cele 2 țări au ripostat. Viktor Orban de la Budapesta și premierul Mateusz Morawiecki al Poloniei au profitat de dreptul lor de VETO în UE pentru a bloca planul financiar, astfel că Uniunea a intrat în blocaj de câteva luni