Anterior, șeful CNPF a declarat pentru TV8 și ProTV că Veaceslav Platon nu a fost invitat la acea ședință, pentru că nu figurează direct ca acționar la MoldAsig. Platon a spus la unele interviuri televizate că acesta și oamenii pe care îi reprezintă au fost deposedați ilegal de acțiunile de la MoldAsig, după ce a fost arestat. Ulterior, în presă a apărut informația precum că Platon ar fi cumpărat cu cca $15 mln de dolari acțiunile Moldasig în 2012, tot cu banii companiei