Din aceeași ediție
Maia Sandu și-a anunțat PRIORITĂȚILE pentru începutul mandatului de președinte: 1. "O politică externă pozitivă și benefică pentru cetățeni pentru a scoate țara din izolare. 2. Să ne asigurăm că bugetul de stat pentru anul 2021 presupune resurse pentru susținerea economiei. 3. Să pregătim și să întreprindem acțiuni ferme pentru combaterea corupției”, a enumerat Sandu
Maia Sandu a mai spus în discursul său că și-ar dori de la Guvern taxa 0 pentru profitul reinvestit și simplificarea mecanismelor de accesare a ajutoarelor din partea statului. Ea în calitate de președinte va crea un mecanism de verificare în președinție a propunerilor de la CSM pentru funcția de judecători, astfel ca persoane dubioase să nu ajungă în funcție.