Ce vor socialiștii. După ședința PSRM de la Vadul lui Vodă, socialiștii au făcut o declarație. Printre altele, ei și-au amintit că vor "__insista pentru ca limba rusă să obțină un statut special de limbă de comunicare interetnică__", iar în scurt urmează "__să fie propuse modificările la Codul Audiovizualului pentru a a readuce pe post TVurile retransmise din Federația Rusă__"