Andrei Năstase, reacție după ce Usatîi i-a pomenit numele și a spus că ar fi primit bani de la Dodon: "Acum a venit și rândul acestui Renato Usatîi, după Plahotniuc, și alții, să spună minciuni la adresa mea și a colegilor mei. Dacă Usatîi face jocul unor patroni mai noi ori mai vechi, vom vorbi despre asta după alegeri. Acum trebuie să ieșim masiv la vot! (...) Aceste ieșiri spectaculoase în spatele cărora stau saci cu bani enormi au câteva scopuri primele dintre care sunt demotivarea oamenilor să iasă la vot și crearea discordiei sporite între Platforma DA și foștii noștri parteneri din blocul ACUM"