Maia Sandu: "Igor Dodon se simte prins în colț, simte că-i fuge pământul de sub picioare și e gata să dea foc la țară. A coborât și el în glod. A pornit o întreagă campanie de minciună și calomnie. A cerut ajutorul celor mai mari bandiți, eliberându-i de la închisoare sau micșorându-le termenul de condamnare. Acești bandiți merg la agenții economici cu pistolul la tâmplă și cer bani pentru finanțarea lui Igor Dodon. Actualul președinte i-a dat undă verde lui Platon pentru o nouă hoție bancară. Pune la cale o nouă fraudă bancară de proporții". La finalul mesajului său, Sandu și-a îndemnat susținătorii să-și sune părinții și bunicii pentru a-i îndemna "să nu se lase speriați de minciuni otrăvite": "Bunicii și părinții o să vă creadă pe voi, nu pe cel care le-a promis pensii cu 20% mai mari și le-a dat doar 1%. Raportați știrile false de pe Internet și nu distribuiți calomniile"