Maia Sandu, mesaj după vot către Diaspora și către autorități: "Am văzut o mobilizare extraordinară în Diapora. Oameni buni, e impresionant ce faceți - și cei care stau în rând și cei care fac sute de km până la secția de vot. Noi am făcut o solicitare la CEC să prelungească perioada de vot pentru locurile unde sunt cozi, astfel încât toți să reușească să voteze