Pretorul sectorului Botanica, Boris Prepeliță, a fost demis din funcție. Anunțul a fost făcut de primarul general, Ion Ceban: "Este cel mai mare sector din mun. Chișinău. Au fost multe tentative să acordăm încredere Preturiei Botanica. În continuare în sector este murdar, iar acest lucru nu se poate de continuat. Cer ca cererea de demisie să fie depusă până diseară"