Deși R. Moldova nu se mai regăsește în lista eliberată de autorităților române, cu risc epidemiologic ridicate, o altă hotărâre care a intrat în vigoare arată că intrarea pe teritoriul României se permite doar cu anumite excepții. Astfel, moldovenii nu pot, deocamdată să meargă în țara vecină, dacă nu au rude acolo, dacă nu dețin pașaport diplomatic sau pașaport român, contracte de muncă, urgenţe medicale sau permis de şedere.