După ce a fost repus în funcție, directorul Spitalului Republican, Anatol Ciubotaru, a fost concediat din cauza expirării, pe 19 octombrie, a contractului individual de muncă. Despre aceasta a anunțat Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale. Acestuia oricum i se va plăti salariul pentru această perioadă.