Din aceeași ediție
Purtătorul de cuvânt al Executivului, Boris Harea, confirmă printre rânduri informația, sugerând că în schimb au fost crescute cu 30% salariile medicilor: __„Amintim că s-au alocat resurse financiare necesare pentru plata unui salariu de bază în fiecare lună personalului medical implicat nemijlocit în tratamentul bolnavilor de COVID-19 și va plăti acest salariu adițional atât timp, cât va persista pandemia. De asemenea, de la 1 septembrie au fost majorate salariile lucrătorilor medicali cu 30%, iar de la 1 ianuarie 2021 este inclusă în buget o altă majorare de salariu de 30%. Guvernul Republicii Moldova nu va fi ostaticul populismului iresponsabil al politicienilor și va asigura finanțarea exclusiv a cheltuielilor prevăzute de buget. Asumările financiare ale deputaților, care nu au acoperire financiară și nu sunt prevăzute în legea bugetului, nu au cum fi legal finanțate de Guvern”
🚦 Vor demisia arhitectorului șef de la Primăria Chișinău
Mai mulți consilieri susțin că vor depune o cerere de chemare în judecată pentru anularea proiectului Planului Urbanistic General, votat de CMC și cer demisia arhitectei-șefe a Chișinăului.
Susține existența acestui canal
Prieteni, dacă apreciați această sinteză super-compactă, vă reamintesc că puteți susține menținerea acestui canal de informare pe ⏰ Patreon. Este unica metodă cum acesta poate rezista în timp și ne poate salva o groază de timp tuturor. Mulțumesc anticipat!