Tranzacțiile cu banii din băncile transnistrene au fost atent monitorizate de SUA în ultimii 10 ani. Cel puțin așa reiese dintr-un material RISE Moldova. Milioane de dolari ar fi fost transferați în beneficiul Sheriff, dar și a altor firme din zonă.