Agricultorii au primit aproape 200 mln de lei în cont Oamenii vor politicieni responsabili. Spre exemplu agricultorii au primit ieri în conturi cca 200 mln de lei. Un agricultor a primit peste 1 mln de lei. Mi-a spus, Igor Nicolaevici, niciodată nu a fost așa ceva. 2 ani în urmă trebuia sau dau otkat 400 de mii de lei. Acum n-a fost nimic.
Coaliția PD și PSRM există. Există un acord, semnat în martie. Eu nu cred că noi vom face schimbări în timpul apropiat. Noi suntem parteneri credibili, onești. Chiar dacă unii ne provoacă și-s doresc reconfigurări. Eu nu văd premise pentru terminarea acestei colaborări.
Anul viitor vrem să dublăm salariile pentru profesori. Moldovenii sunt înțelepți și știu bine ce a făcut cutare și cutare. Care închiderea de școli, care fura miliarde.
Nu voi da ordine și distincții în timpul campanieie electorale, nu voi participa la evenimente în calitate de președinte și nu voi utiliza mașina de serviciu.
Eu cred că este un regim ilegal acolo. I-am comunicat dlui Krasnoseliskii că trebuie să revenim la regimul de traversare de până la 1 martie. Eu sper că ele vor fi scoase până la alegeri.