Din aceeași ediție
Renato Usatîi, candidat la prezidențiale, a propus azi ca ziua de 2 noiembrie să fie declarată zi liberă pentru elevi. Asta pentru ca, după alegeri, în școli și alte instituții de învățământ să se efectueze dezinfectarea. Comisia pentru Sănătate Publică a propus pe cât posibil să fie organizate secții de vot în afara instituțiilor de învățământ. "În calitate de primar la Bălți pot să vă spun că teoretic e o idee bună, în realitate e una proastă. Unde să organizeze secții? În discoteci, în famarcii? Fiți serioși. Cred că cea mai bună soluție este ca secțiile de vot să rămână în școli, cu o condiție: dacă alegerile au loc pe 1 noiembrie, înseamnă că 2 noiembrie trebuie să fie declarată liberă pentru elevi și studenți. După ce prin secția de votare vor trece mii de oameni, aceasta trebuie aerisită și dezinfectată
Despre secții de vot în Rusia
R. Usatîi: În zadar crede Dodon că la ele vor sta votanții lui în rând acolo. Cei care vorbesc că vor fi mulți votanți, liniștiți-vă, pentru că aparatul consular din Moscova poate să deservească vreo 20 secții maxim. Sfat pentru Dodon și Sandu: Nu împărțiți oameni în ai noștri și străini. Vă faceți că v-ați făcut griji pentru diaspora, când nu a fost așa.
Despre viitoarea majoritate parlamentare
R. Usatîi: Igor Dodon declară că vrea alegeri anticipate, în realitate ei pregătesc altceva: Ei deja au planuri pentru o nouă coaliție cu 55 deputați, unde vor fi maxim 2 democrați. Dodon se gândește cum să păstreze puterea după prezidențiale.