LIVE Luni, 22 iunie 2026
Buletin de știri · Moldova & Lume

Redacția

Cele mai importante știri, oră de oră
← Înapoi la știri
🕹

Maia Sandu a organizat o conferință de presă la ora 10.00 în care a acuzat socialiștii de noi piedici în campania electorală. Sursa a declarat că, formațiunea colectează de luni bune bani pentru a fi utilizați în campania electorală, iar ieri s-au pomenit într-o situație supriză: CEC a decis că partidele nu au nicio legătură cu concurenții electorali, iar sumele adunate de partide, nu pot fi utilizate în campanie

16 septembrie 2020, 10:33
Din aceeași ediție
⏰

Declarații Maia Sandu:

16 septembrie 2020, 10:33

Cei care fac politică din bani murdari trebuie înlăturați. În ultimele 2 luni, 316 oameni au făcut donații la PAS.
Ieri vine scrisoare de la Comisia Electorală Centrală și Bang! Mi se spune că partidele politice nu au nicio treabă cu candidații la prezidențiale. Și toți banii care-i adunăm noi - nu pot fi folosiți în această campanie electorală. CEC spune că trebuie să stăm cuminți și că putem aduna bani abia după 1 octombrie. Adică, CEC ne spune că noi trebuie să începem campania cu 0 lei în cont.

Este asta o prostie a Comisiei Electorale Centrale? Nu, e o decizie abuzivă a noii majorități socialiste de la CEC, încropită recent. Toată porcăria asta e pusă la cale de socialiști și acesta e motivul pentru care Igor Dodon s-a înregistrat în calitate de concurent independent. El nu are nicio problemă, dacă începe procesul de colectare a banilor de la 1 octombrie, pentru că acesta nu-și finanțează campania prin bani adunați cinstit. Stimați membri CEC, ce ați avut în cap când ați votat așa ceva? Așa repede v-a pus Igor Dodon la colț? Cum, după atâția ani de luptă, să ne pomenim în prag de campanie cu așa o prostie.

Sergiu Litvinenco către membrii CEC: Nu vă este rușine de ce faceți?!

🔗 Link
Redacția
Despre Contact Confidențialitate RSS
© 2026 Redacția · Știrile aparțin surselor originale