Declarații Maia Sandu:
Cei care fac politică din bani murdari trebuie înlăturați. În ultimele 2 luni, 316 oameni au făcut donații la PAS.
Ieri vine scrisoare de la Comisia Electorală Centrală și Bang! Mi se spune că partidele politice nu au nicio treabă cu candidații la prezidențiale. Și toți banii care-i adunăm noi - nu pot fi folosiți în această campanie electorală. CEC spune că trebuie să stăm cuminți și că putem aduna bani abia după 1 octombrie. Adică, CEC ne spune că noi trebuie să începem campania cu 0 lei în cont.
Este asta o prostie a Comisiei Electorale Centrale? Nu, e o decizie abuzivă a noii majorități socialiste de la CEC, încropită recent. Toată porcăria asta e pusă la cale de socialiști și acesta e motivul pentru care Igor Dodon s-a înregistrat în calitate de concurent independent. El nu are nicio problemă, dacă începe procesul de colectare a banilor de la 1 octombrie, pentru că acesta nu-și finanțează campania prin bani adunați cinstit. Stimați membri CEC, ce ați avut în cap când ați votat așa ceva? Așa repede v-a pus Igor Dodon la colț? Cum, după atâția ani de luptă, să ne pomenim în prag de campanie cu așa o prostie.
Sergiu Litvinenco către membrii CEC: Nu vă este rușine de ce faceți?!