Din aceeași ediție
PD nu va avea candidat la prezidențiale: Suntem cei mai sinceri și nu facem figurație!
Pavel Filip: Am promis că vom face o altfel de politică. Una responsabilă și în interesul țării. Decizia noastră deloc ușoară vine cu responsabilitate și sinceritate. Asta lipsește partidelor și a lipsit și PD-ului în trecut. Cei care s-au angajat acum în cursa electorală, fac jocul cuiva, în favoarea sau defavoarea cuiva
Pavel Filip: PD nu va face figurație politică la aceste alegeri, unde e clar că există 2 favoriți. Președintele nu poate crea locuri de muncă și creștere de salarii. Acest lucru îl face Guvernul. PD nu-și va înainta candidat la aceste alegeri, iar ulterior vom decide pe cine vom susține în turul 2
Filip a răspuns evaziv la întrebarea: De ce PD nu-l susține acum direct pe Igor Dodon, dacă tot democrații sunt într-o coaliție cu socialiștii.