spuneam săptămâna trecută că urmează un moment cheie pentru Cabinetul Chicu. Se poate întâmpla chiar în următoarea perioadă, ca acesta să devină un Guvern în demisie, fără a învesti un nou Executiv până după prezidențiale. Asta pentru ca fotoliul de prim-ministru să fie liber. Astfel, în funcție de rezultatul alegerilor prezidențiale, dacă va fi unul perdant pentru PSRM, atunci Igor Dodon, având legea de partea lui, va avea nevoie și de ceva puncte la karma pentru a putea ține împreună coaliția PD-PSRM, care să-l propună premier cu votul unor deputați neafiliați. Lucruri, care, apropo, nu vor fi cel mai simplu de realizat. Or, concesiile în favoarea lui Filip ar trebui să fie foarte mari.